Home > Rugby News > Match officials for the second week of the Autumn Internationals
The 5 Greatest Owens-isms

Match officials for the second week of the Autumn Internationals

Popular Welsh referee Nigel Owens is back in action for another busy weekend of international rugby.

International

14 November 2017

France XV vs New Zealand XV in Parc Ol, Lyon, France
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Andrew Brace (Ireland), David Wilkinson (Ireland)
Television match official: Sean Davey (England)
Assessor: Gary Welsh (England)

18 November 2017

England vs Australia at Twickenham
Referee: Ben O’Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), George Clancy (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Timekeeper: Malcolm Sinclair (England)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

France vs South Africa at Stade de France
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Tom Foley (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Assessor: Colin Hawke (New Zealand)

Italy vs Argentina at Stadio Artemio Franchi, Florence
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Pierre Brousset (France)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Assessor: Nigel Yates (England)

Scotland vs New Zealand at Murrayfield
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Romain Poite (France), Ian Davies (Wales)
Television match official: Graham Hughes (England)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Wales vs Georgia at Principality Stadium, Cardiff, Wales
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Shuhei Kubo (Japan), Sean Gallagher (Ireland)
Television match official: Leo Colgan (Ireland)
Assessor: Andy MacPherson (Scotland)

Japan vs Tonga at Stade Ernest Wallon, Toulouse, France
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Pascal Gaüzère (France), Craig Evans (Wales)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Assessor: Mark Lawrence (South Africa)

Romania vs Samoa at Stadionul Arcul de Triumph, Bucharest, Romania
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Mike Adamson (Scotland), Shota Tevzadze (Georgia)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)
Assessor: Andrew Cole (Australia)

Ireland vs Fiji at Aviva Stadium, Dublin, Ireland
Referee: Paul Williams (New Zealand)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Alex Ruiz (France)
Television match official: David Grashoff (England)
Timekeeper: Andrew Baird (Ireland)
Assessor: Chris White (England)

Germany vs USA at Brita Arena, Wiesbaden, Germany
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)
Assistant referees: Ben Whitehouse (Wales), Vlad Iordachescu (Romania)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Spain vs Canada at Estadio Universidad Complutense, Madrid, Spain
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Joy Neville (Ireland)
Assessor: Pablo Deluca, snr (Argentina)

Namibia vs Uruguay at Hage Geingob Stadium, Windhoek, Namibia
Referee: Egon Seconds (South Africa)
Assistant referees: Rasta Rasivhenge (South Africa), Cwengile Jadezweni (South Africa)
Assessor: Wayne Erick son (Australia)

Belgium vs Brazil in Brussels, Belgium
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: tba (England)
Assessor: Robert Davies (Wales)

Rugby Europe

Switzerland vs Netherlands in Yverdon
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Spain)
Assistant referees: Eki Fanlo (Spain), David Castro (Spain)

Portugal vs Czech Republic in Lisbon
Referee: Christophe Ridley (England)
Assistant referees: Tim Wigglesworth (England), Simon McConnell (England)

Poland vs Moldova
Referee: Paulo Duarte (Portugal)
Assistant referees: Pedro Mendes Silva (Portugal), João Costa (Portugal)

Hong Kong Nations Cup

Russia vs Kenya at King’s Park
Referee: Stephen Copeman (Hong Kong)
Assistant referees: Federico Anselmi (Argentina), Matt Rodden (Hong Kong)
Assessor: Stan Harman (Hong Kong)

Hong Kong vs Chile at King’s Park
Referee: Maxime Burlet (Belgium)
Assistant referees: Federico Anselmi (Argentina), Matt Rodden (Hong Kong)
Assessor: Peter White (Hong Kong)

Asia Rugby Championship, Division 2

Singapore vs India
Referee: Seo In-Soo (Korea)
Assistant referees: Lee Kidon (Korea), Jovan Masalunga (Philippines)

Thailand vs Taiwan
Referee: Norman Drake (United Arab Emirates)
Assistant referees: Darroch Chua (Singapore), Jovan Masalunga (Philippines)

Women

England vs Canada at Allianz Park, London, England
Referee: Alhambra Nievas (Spain)
Assistant referees: Tim Baker (Hong Kong), Aimee Barrett-Theron (South Africa)

Italy vs France
Referee: Sara Cox (England)
Assistant referees: Host Union

Anglo-Welsh Cup

Cardiff Blues vs Ospreys at Cardiff Arms Park
Referee: Adam Leal (England)
Assistant referees: Jason Bessant (Wales), Tom Spurrier (Wales)

Dragons vs Scarlets at Rodney Parade
Referee: Adam Jones (Wales)
Assistant referees: Robert Price (Wales), Richard Deacy (Wales)

Domestic

England

Premiership

Gloucester vs Saracens
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: Peter Allan, Jack Makepeace
Television match official: David Rose
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Christopher White
Citing commissioner: Steve Savage

Worcester Warriors vs Northampton Saints
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Paul Burton, Philip Watters
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Andrew Vertigan
Citing commissioner: Paul Hull

Wasps vs Newcastle Falcons
Referee: Matthew O’Grady
Assistant referees: Anthony Woodthorpe, Dean Richards
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Martin Fox
Citing commissioner: Chris Catling

Leicester Tigers vs Sale Sharks
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Hamish Smales, Nigel Carrick
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Gary Welsh
Citing commissioner: Wade Dooley

Exeter Chiefs vs Harlequins
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Adam Leal, Jonathan Healy
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Jerry Wallis
Citing commissioner: Paul Burke with Alan Mansell

London Irish vs Bath
Referee: Thomas Foley
Assistant referees: Paul Dix, Wayne Falla
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Brian Campsall
Citing commissioner: John Byett

Championship

London Scottish vs Cornish Pirates
Referee: Fergus Kirby
Assistant referees: Simon Harding, Clare Daniels
Assessor: Stephen Leyshon
Assistant referee coach: Robin Goodliffe
Citing commissioner: Budge Pountney

Yorkshire Carnegie vs Bristol
Referee: Hamish Smales
Assistant referees: Greg Garner, Chris Sharp
Assessor: Tony Spreadbury (AMS ONLY)
Citing commissioner: Danny Rumble

Hartpury College vs Richmond
Referee:Michael Hudson
Assistant referees: Darryl Chapman, William Burton
Assessor: Darren Gamage
Citing commissioner: Andy Blyth

Doncaster Knights vs Bedford Blues
Referee: John Meredith
Assistant referees: Michael Patz, Brian Ravenhill
Assessor: Lloyd Jackson
Citing commissioner: Tony Lanaway

Rotherham Titans vs Jersey Reds
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Simon Adams, Nick Marshall
Assessor: Peter Farrell
Citing commissioner: Ashley Rowden

Nottingham vs Ealing Trailfinders
Referee: Jack Makepeace
Assistant referees: Gareth Holsgrove, Matthew Daubney
Assessor: Stephen Leyshon
Citing commissioner: Liam McTiernan

Italy

Eccellenza, Round 7

San Donà vs Petrarca Padova
Rovigo vs Calvisano
Lazio vs Mogliano Rugby
Toscana Aeroporti I Medicei vs Fiamme Oro
Viadana vs Reggio

Scotland

Scottish Cup

Ayr vs Currie Chieftains
Referee: Luc Ramos (France)
Assistant referees: Lloyd Linton, Andrew Cymene,
Assessor: Andy MacPherson

Jed Forest vs Melrose
Referee: Steven Turnbull
Assistant referees: Michael Todd, Bob Nevins
Coach: Dave Pearson

20:00 Hillhead/Jordanhill vs St Boswells
Referee: Jonny Perriam
Assessor: Tom McNicol

Peebles vs Haddington
Referee: Mark Welsh
Assessor: Ken Harrower

Boroughmuir Gala
Referee: Ben Blain
Assistant referees: Finlay Brown, Digby Thomas

Dundee vs HSFP Marr
Referee: Graeme Ormiston
Assistant referees: George Pounder, Colin George

Edinburgh Academical vs Heriot’s
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: Ian Kenny, Andrew Cymene
Assessor: Dougie Kerr

Glasgow Hawks vs Waytsonians
Referee: Francois Bouzac (France)
Assistant referees: Michael Milner, Willie Anderson,
Assessor: Gordon McMurray

Hawick vs Selkirk
Referee: Graeme Wells
Assistant referees: Kevin White, Peter Robertson

Stirling County vs Falkirk
Referee: Michael Todd
Assistant referees: Mike Goodman, David McAdam

Dumfries Saints vs Hamilton
Referee: Adam Morrison

GHA vs Musselburgh
Referee: David Sutherland
Assistant referees: David Jack, Dave McKervail

GHK vs Biggar
Referee: Dunx McClement
Assistant referees: Stephen Ward, James Ryder

Kelso vs Howe of Fife
Referee: Ruaridh Smith
Assistant referees: Alastair Kirk, Kevin McGhee
Assessor: John Brachial

Stewarts Melville FP vs Preston Lodge
Referee: Ross Mabon
Assistant referees: Brian McGuff, Tom French
Assessor: Jim Fleming

Whitecraigs vs Highland
Referee: Alex Obreja

Spain

División De Honor Femenina, Round 4

Sanse vs Crat A Coruña
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Cisneros vs Inef Barcelona
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Majadahonda vs Olímpico Pozuelo
Referee: Luis Ferdinandez Díaz (Madrid)

Getxo vs Hortaleza
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Wales

Premiership

Cross Keys vs Cardiff
Referee: Elgan Williams
Assistant referees: Kelvin Shorte, Shaun Moore

Bargoed vs Bedwas
Referee: Simon Mills
Assistant referees: Stuart Kibble, Steve Curtis

Merthyr vs Pontypridd
Referee: Mike English
Assistant referees: Ben Breakspear, Tristan Southway

Newport vs Ebbw Vale
Referee: Gareth John
Assistant referees: Gavin Roberts, Simon Beard

Leave a Reply